Obsah těchto stránek je přístupný pouze přihlášeným uživatelům. Nejprve se prosím přihlašte

Rozbor kapitálových trhů ze dne 14.3.2015

Fiala Petr
Publikováno: 14.3.2015 | Poslední aktualizace: 21.3.2015 09:28  | Reakcí: 1
Nejprve výsledky za minulý týden: GDAX +3%, S&P 500 -0,9%, ^SSEC +4,1% ( Čína), zlato -0,9%, stříbro -1,9%, ropa -7,9%, USD +2,7% ( ETN UUP). Vítězem jsou tedy alternativní akciové trhy jiné, než ten americký a také americký Dolar. Ten od počátku roku posílil proti koši světových měn již o cca 10%. Tento vývoj u US Dolaru bude do budoucna znamenat hlavní překážku pro americké nadnárodní společnosti ve splnění představ investorů s ohledem na hospodářské výsledky firem. Americké firmy začínají být ve velké nevýhodě proti svým konkurentům. Extrémně uvolněná politika ECB přináší své ovoce, avšak nevím, jestli to Draghi úplně takto zamýšlel. V každém případě se mu daří extrémně dobře monetizovat evropské dluhy a přenést je na bedra občanů EU ve formě znehodnocení jejich úspor. Od května minulého roku EURO propadlo proti koši měn o 25% ( FXE). Velcí dlužníci si musí mnout ruce.

Nejprve sentiment bank u akciových indexů. Russel 2000 vyjadřuje sentiment velmi dobře. Momentálně se znovu blížíme do situace, kdy se banky začínají zajišťovat proti poklesu indexu Russel 2000 a spekulanti začínají silněji sázet ze SHORT strany. Díval jsem se i na pozice NONREPORTABLE,  tedy drobného retailu. A ti jsou v extrémních LONG pozicích. Nelze tedy tentokrát tvrdit, že retail je skeptický, a že to je pozitivní pro trh. Retail je v euforii. 


Graf: Sezónnost - neustále mě baví připomínat tento graf. Je to pro mě jeden z těch klíčových, protože velcí hráči na trzích se tímto řídí. Takže ať použiji kteroukoliv z níže zakreslených sezónních křivek, stále bychom měli ještě jít nahoru. Za měsíc bude ale již jiná situace. Koncem dubna to začne být nebezpečné.


Graf: Denní market breadth indikátory - tento graf je pro mě znovu pozitivní. Je to typicky růstová situace. Můžeme sice ještě kousek klesnout, ale celkově je to ještě růstové. Zatím se neukazují žádné vyloženě negativní jevy jako by byl nějaký brutální výprodej u hlavních indexů. MA200 je nejsilnější podporou. Kdybychom tam klesli, tak to znovu vidím jako velkou příležitost minimálně na ten jeden měsíc do doby po 20. dubnu, kdy to začnu vidět bledě kvůli sezónním faktorům. 


Graf: Intradenní market breadth indikátory různých sektorů. Znovu - je to pozitivní. je vidět, že řada akcií již nejspíše roste. Další případné poklesy cen vytvoří pozitivní divergence, což je pro většinu traderů jasný nákupní signál. 


Graf: Blue Chips - náš interní index zahrnuje defenzívní tituly utilit, REITů a consumer staples a asset management firem. Stále to vidím spíše poklesově. Ještě to není optimální nákupní situace. Zejména utility a REITy ještě vidím poklesově, protože se mi tak jeví i dluhopisy ( velká závislost na nízkých úrokových sazbách u těchto sektorů). 


Graf: FAS + podpora FEDU + poptávka bank po likviditě - FED lehce začíná bankám pomáhat ( snižuje reverzní krátkodobé REPO operace), poptávka bank jde nahoru, což je vždy pozitivní, protože to znamená, že banky shánějí peníze, které chtějí někam investovat ( může to znamenat i zvýšený finanční stress jako v r. 2008, ale v takové situaci nejsme). FAS vidím velmi dobře a je to jeden z mých favoritů. 


Graf: ETF index , zhuštěný graf - ten taky dost používám. Vyznívá také pozitivně. Ještě jednou nahoru půjdeme.  Graf: QQQ - technologický sektor - patřil v posledních dnech k těm slabším. Co mě avšak nejvíce zajímá, je prostřední graf. Jednak je z červené křivky vidět, že profíci obchodující NQ kontrakt skutečně v minulých dnech vyprodávali. Nyní se to snad již začíná obracet. Horní graf s objemovými breadth indikátory ukazuje, že výprodej se nevyhnul žádnému sektoru na US trhu. Do grafu QQQ jsem vyznačil dvě možné podpory, kde by se pokles mohl otočit v růst. 


Graf: Znovu graf poptávky bank po likviditě - zde je ve formě stochastického oscilátoru. Je vidět, že banky znovu nakupují poklesy , používají stále stejné schéma, díky kterému vydělávají peníze. NQ může ještě jít dolů až na vyznačenou podporu, ale pro mě je to stále pozitivní situace. Nákupní. 


Graf: TLT = ETN pro US státní 20-30 leté dluhopisy - zatím to vidím spíše poklesově a z toho důvodu bych se nehrnul ani do sektorů utilit a REITů.  

Graf:  Cena dluhopisů společně s Net SHORT pozicemi bank u jednotlivých aktiv. Tak tedy banky jsou LONG u volatility, předpokládají tedy její nárůst. Což úplně příznivé pro akciové investory není. Na druhé straně bankou jsou SHORT u japonského Jenu, což je příznivé pro hlavní akciové indexy, zejména pro bankovní akcie ( graf uprostřed).  NO a nakonec Net SHORT pozice pro dluhopisy klesají znovu k minimům, ale ještě tam nejsou. Tedy banky opouštějí SHORTY u státních dluhopisů. I z tohoto plyne, že růstová perspektiva u dluhopisů se sice vylepšuje, ale ještě není ideální. Ještě bych tedy sázel na pokles cen TLT a IEF. 


Závěr: Stále je to pro mě BUY dips situace u hlavních akciových sektorů a těch bych se držel. Naopak zatím bych se držel dál od dluhopisů, utilit a nemovitostních fondů. Také od zlata, zlatých akcií a ropných akcií. Ropné akcie jsou v downtrendu a chytání dna mi přijde jako zbytečně rizikové, i když signály pro nákup ERX a XLE chodily ve čtvrtek a pátek často. Také náš model u Axiory ERX nakoupil, ale já jsem to hned ve čtvrtek vyprodal. Cenu ropy vidím špatně - mohla by jít ke 40-ti USD.  Ropa je v downtrendu a nevidím žádný důvod se zde nějak angažovat. Je to zbytečné riziko. Je třeba být tam, kde probíhá trend růstový, ne poklesový.
To je vše. Petr. 

Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.